Gargždų atviro jaunimo centro veiklos: gyvenimas virte verda

  • Paskelbė : Mindaugas
  • Paskelbta: 2024-11-16
  • Kategorija: Aktualijos

 

Į Barseloną išvykusį A. Kryževičių pakeitė V. Lygnugarienė (pirma iš kairės), ji laikinai eina GAJC direktorės pareigas. Entuziazmu trykštanti GAJC komanda tvirtina, jog labiausiai trūksta erdvesnių patalpų

„Aš perdegiau. Nesibaigiantys mokslai, popamokinė veikla – viskas, daugiau taip nebegaliu“; „Aš išsiskyriau su mergina, daugiau niekas neberūpi“, – tokius drastiškus jaunuolių pareiškimus kartais tenka išgirsti Gargždų atviro jaunimo centro (GAJC) darbuotojams. Anot jų, šiuolaikinių jaunuolių problemų spektras labai platus, o nuoširdus pokalbis, bendros, įtraukiančios veiklos praskaidrina jų kasdienybę, padeda į pasaulį žvelgti pozityviau, nesureikšminti nesėkmių.

Nuo 2016 metų įkurtas Gargždų atviras jaunimo centras veikia Gargžduose, Kvietinių g. 30. Įstaigos veiklas diktuoja pačių jaunuolių poreikiai. Vieni kepa vaflius, kiti žaidžia stalo, sportinius žaidimus, o treti išsipasakoja jaunimo darbuotojams savo problemas… Labiausiai ko trūksta įstaigai – erdvesnių patalpų, kad sutilptų visi norintys čia užsukti.

Aidą pakeitė Viktorija

Anksčiau įstaigai vadovavo Aidas Kryževičius. „Bangos“ paklaustas, kodėl išėjo iš šių pareigų, atsakė: „Visada jaunuoliams sakydavau, kad svarbu siekti savo svajonių, tad atėjo laikas parodyti tai praktiniu pavyzdžiu, ne tik kalbomis. Su žmona išskridome į Barseloną pagal „Workaway“ programą. Programa veikia savanorystės principu, mes padėsime senyvo amžiaus moteriai, kuriai reikia pagalbos tiek pačiai, tiek dėl jos gyvūnų priežiūros, namų tvarkymo.“
Laikinai Gargždų atviro jaunimo centro direktorės pareigos patikėtos Gargždų socialinių paslaugų centro direktorei Viktorijai Lygnugarienei. Ji pasakojo, kad pradžioje ji GAJC buvo paskirta vadovauti, kol iš vaiko priežiūros atostogų grįš Inesa Greivienė, tačiau ji parašė prašymą išeiti iš šių pareigų. Tad jau paskelbtas konkursas GAJC direktoriaus pareigoms eiti ir V. Lygnugarienė perduos visus darbus. „Čia darbo tikrai daug, gyvenimas verda, reikia būti pilna koja“, – akcentavo V. Lygnugarienė. Ji atvirai sakė, kad labiausiai ją nudžiugino čia suburtas kolektyvas, kuris, nors darbo reikmėms naudoja ir savo asmeninius mobiliuosius telefonus, ir automobilius (GAJC turi tik vieną automobilį, o poreikis yra didesnis, yra dvi išvažiuojančios mobilios komandos – aut. pastaba), trykšta entuziazmu, kūrybiškumu, noru atliepti jaunimo poreikius, noru jiems padėti siekti savo svajonių. Iš viso GAJC yra 10,05 etato.

Nemokamos paslaugos

Į Gargždų atvirą jaunimo centrą kviečiami jaunuoliai nuo 14 iki 29 metų amžiaus. Jie čia gali leisti laiką nuo antradienio iki penktadienio, 14–20 val. „Dirbame jaunimo informavimo, konsultavimo klausimais. Projektai, tarptautinė savanorystė“, – veiklos sritis vardijo jaunimo darbuotoja Eglė Sungailaitė. Anot jos, nors centras veikia nuo 2016 m., gal ir ne visi apie jį žino, nes čia dirbama labai neformaliais metodais. „Mes kuriame santykį labiau ne popieriuje, o grįstą pasitikėjimu, ryšiu. Konsultacijas vedame nebūtinai kabinete, jei reikia, išeiname ir pasivaikščioti, viskas tam, kad nuoširdžiam pokalbiui būtų užtikrintos reikiamos sąlygos. Čia sudarome galimybę žmogui atsiverti, kad jaunuolis atrastų būtent tą jaunimo darbuotoją, kuriuo pasitiki“, – kalbėjo Eglė.
Jaunimo darbuotoja Airina Vanagienė akcentavo, kad veiklas siūlo patys jaunuoliai. „Tai būna ir sportinės rungtys, vyksta ir turnyrai. Turime biliardą, stalo futbolą, smiginį. Pasikalbėjimo vakarai, meno terapijos, o kur dar įvairių gardėsių – pyragų, vaflių – kepimas. Jie patys ateina, darosi, šnekučiuojasi. Per vykdomas veiklas prie jaukaus stalo lengviau atsiverti, sušilti emociškai“, – sakė Airina. Produktai perkami iš projektinių lėšų. Visos čia vykdomos veiklos jaunuoliams yra nemokamos. Jaunimo darbuotoja Ema Balašauskaitė šypsodamasi kalbėjo, jog kiekvienas žmogus, dirbantis su jaunimu, turbūt pasakytų, kad kelias į jauno žmogaus širdį yra per skrandį. Gargždų atviro jaunimo centro direktoriaus pareigybės funkcijas atliekanti Viktorija ragino atsigręžti į šeimą, juk ir čia visiems susirinkti, šnekučiuotis yra smagiau, kai prieš tai vyksta bendras maisto gamybos procesas, sklinda skanūs kvapai ir pan. „Kai žmogus šalia tavęs atsigeria šiltos arbatos ar šaltos kavos karštą vasarą, jis patiria teigiamų emocijų, tu jį po truputį prisijaukini“, – neabejoja vadovė.

Alksta erdvesnių patalpų

Šiuo metu įstaigai yra aktualiausia, kad turimos patalpos yra nepakankamos, stinga vietos. Svarstoma, kad šiltuoju metų laiku labai gelbėtų du buitiniai konteineriai (vagonėliai) Gargždų vadinamajame jaunimo parke. Tačiau tai vis tiek neišspręstų patalpų klausimo. „Gargždų atviram jaunimo centrui reikia tokių patalpų, kur būtų ir salė, ir higienos reikalavimus atitinkančios darbo vietos, ir virtuvėlė, ir poilsio, žaidimų zonos ir kt. Informuosime Klaipėdos rajono savivaldybę apie šiuos poreikius. Tikimės, kad tokio pobūdžio patalpos bus išnuomotos, kol jų nepastatė“, – kalbėjo V. Lygnugarienė.
Iki šiol GAJC turėjo ir jiems priskirtą butą, tačiau dabar jį perims Klaipėdos rajono pedagoginė psichologinė tarnyba. Tad atsiranda ir buto nuomos poreikis, buto reikia vykdomoms tarptautinėms priemonėms: metams visada atvyksta vienas savanoris iš svečios šalies, taip pat atvyksta tarptautinė savanorių grupė konkrečioms numatytoms veikloms 2–3 mėnesiams. V. Lygnugarienė užsiminė, kad neseniai su vicemeru Vytautu Butkumi lankėsi Šilutės atvirame jaunimo centre, kur patalpos erdvios, tad yra galimybių vykdyti ir įvairesnių veiklų, pritraukti daugiau jaunimo. „Žinoma, džiaugiamės, kad abu vicemerai tiek V. Butkus, tiek Violeta Riaukienė, tiek jaunimo reikalų koordinatorė Ona Bajorinienė yra pozityviai nusiteikę mūsų atžvilgiu, mato prasmę mūsų veiklų, tad taip pat supranta, kad reikia didesnių šiuolaikiškų patalpų. Šis klausimas yra svarstomas, sprendžiamas“, – dėstė V. Lygnugarienė. Ji akcentavo, kad pati yra seniai socialinio darbo lauke, tad ir apie Gargždų atviro jaunimo centro veiklas žinanti gana nemažai. „Pastebėjau, kad tie jaunuoliai, su kuriais ne visada būdavo randama bendra kalba Vaiko dienos centre, čia ją rasdavo. Tai ypatinga vieta. Čia priimamas ir tas vadinamasis „nepatogus“ jaunimas, čia jie išsikalba, čia jie atranda save, čia jie prisijaukinami ir formuojami labai svarbūs jų socialiniai įgūdžiai. Tai didžiulė investicija į mūsų ateitį“, – neabejoja laikinai GAJC direktorės pareigas einanti Viktorija.

Dirba švietimo įstaigose

Gargždų atviro jaunimo centro veiklos yra vykdomos keliomis kryptimis. Pirma, gyvenimas verda pačiame centre, čia renkasi daugiausia Gargždų jaunuoliai, tačiau tėvai atveža ir iš Dauparų, Dovilų, kitų aplinkinių miestelių, kaimų. Antra, yra dvi mobilios komandos, kurios pagal sudarytą grafiką lankosi rajono švietimo įstaigose. Eglė ir Donatas dirba Veiviržėnų Jurgio Šaulio, Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijose, taip pat Plikių Ievos Labutytės, Kretingalės ir Ket­vergių pagrindinėse mokyklose. „Dirbame per pertraukas, vedame klasės valandėles, dalyvaujame įvairiuose renginiuose. Būna, kad ir klasių vadovai kreipiasi, prašo pagalbos dėl klasės mikroklimato gerinimo ar dėl kažkokio konkretaus įvykio“, – sakė Eglė. V. Lygnugarienės įsitikinimu, jaunimo darbuotojai yra lyg tarpininkai, kurie, išklausę jaunuolius, padeda išgirsti jų balsą ir klasių vadovams, įstaigų administracijai ir pan. Kita mobili komanda važiuoja į Endriejavo ir Vėžaičių pagrindines mokyklas bei Dituvos Aleksandro Teodoro Kuršaičio pagrindinę mokyklą.
Trečia, anot A. Kryževičiaus, Gargždų atviras jaunimo centras buvo pirmasis Lietuvoje, kuris pradėjo praktikuoti darbą švietimo įstaigose. Du GAJC darbuotojai kiekvieną dieną dirba Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje. „Dabar Lietuvoje gal jau 30 mokyklų turi tokius darbuotojus vietoje, pasekė mūsų pavyzdžiu. O nuo 2025-ųjų metų Jaunimo reikalų agentūra, kuri ir finansuoja didžiąją dalį mūsų projektų, tokiam nuolatiniam darbui mokyklose teiks dar daugiau dėmesio“, – įsitikinęs A. Kryževičius.

Ir problemas sprendžia, ir keliauja

Anot jaunimo darbuotojų, centro lankytojų dažniausios problemos susijusios su mokykla: nesutarimai su mokytojais, bendraamžiais, veiklų perteklius, laiko stoka, perdegimas. Jaunuoliai labai išgyvena ir dėl šiltesnių jausmų, jei nutrūksta santykiai su vaikinu ar mergina, kitiems tai atrodo kone pasaulio pabaiga. Jiems tai didžiulė problema, todėl svarbu laiku ir tinkamai reaguoti. „Vieni pasakoja apie daugybę veiklų, kaip jie nespėja, tačiau randa laiko įtemptoje darbotvarkėje apsilankyti GAJC. Tai džiugina, įrodo, kad esame reikalingi“, – kalbėjo Ema.
GAJC bendradarbiauja su kitomis įstaigomis, jaunimo cent­rais, vykdo daug ir įvairių projektų. Pavyzdžiui, visai neseniai dvi jaunimo darbuotojos – Ema ir Valdonė Gėdminė – su dešimt mokinių išvyko į kelionę po Europą traukiniais. Tai ES finansuojamas projektas „Discover Europe“, jaunuoliai turėjo patys parsisiųsti atitinkamą programėlę ir patys susiplanuoti kelionę traukiniais po Europą. Keliaudami traukiniais per 10 dienų aplankė Latviją, Italiją, Austriją, Čekiją, Vokietiją, Lenkiją. „Vykome tik su mažomis kuprinėmis, tad pasiimtą bagažą reikėjo labai gerai apgalvoti. Iššūkių būta daug, teko patiems ir nakvynės ieškoti, ir drabužius skalbtis, tad jaunuoliai išsiugdė svarbių kompetencijų, kurios pravers gyvenime“, – pasakojo Ema. Anot jos, kelionėje kasdien vykdavo refleksija, tad į paviršių iškeltos ne tik gražios situacijos, bet keliančios diskusijų, auginančios sąmoningumą, toleranciją kitiems.
Agnė ADOMAITĖ
Autorės nuotr.

Komentaras

Klaipėdos rajono savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Ona BAJORINIENĖ: „Gargždų atviro jaunimo centro veiklą vertinu labai gerai. Kadangi pati esu ir sertifikuota neuroedukatorė, kai tik pradėjau dirbti, pasiūliau jiems užsiėmimą, kad susipažintume. Galėjau pamatyti, kokia kolektyvo situacija yra iš vidaus. Nudžiugino, kad mikroklimatas yra labai šiltas, tarpusavio santykiai pagarbūs ir profesionalūs.
Nors Gargždų atviras jaunimo centras yra labai dinamiškas, šiuo metu ieškoma ir naujo vadovo, komunikacija visada buvo sklandi. Į prašymus visada reaguojama laiku, gauname atgalinį ryšį. Manau, su tokia komanda išties galima daug nuveikti. Ne veltui visoje Lietuvoje Gargždų atviras jaunimo centras yra traktuojamas kaip pavyzdinis, reputacija puiki. Šią kartelę reikia išlaikyti. Žinoma, problemų dirbant šiame sektoriuje buvo ir bus, tačiau į kiekvieną iššūkį svarbu žvelgti kaip į galimybę.“

 

Nepamirškite padėkoti autoriui
Ankstesnės naujienos
  • Jaunuoliams
  • Tėvams (globėjams)
  • Savanoriams/Rėmėjams
  • Bendruomenei
Naujienų archyvas